top of page

SZKOLENIE SAS - WARSZAWA

ZAJĘCIA CERAMICZNE

KOLOROWY BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 02.02.2016 odbył się w naszej szkole wspaniały bal karnawałowy pod hasłem „Udana zabawa to fajna sprawa”. Był to bal pełen atrakcji i wrażeń szczególnie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.  Bal rozpoczął się od zabaw z chustą animacyjną, którym towarzyszyła muzyka dla dzieci. Kolejnym punktem programu były zawody z wykorzystaniem sprzętów: nart jednoosobowych, kordonki i beczki sensorycznej. Świetna zabawa została połączona z ćwiczeniami usprawniającymi równowagę i koordynację ruchową. Dzieciom bardzo podobała się rozrywka z liną oraz taniec z balonami. Na zakończenie balu odbył się konkurs na najładniejszy strój. Jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników za ich kreatywność i precyzyjne przygotowanie przebrania. Dla dzieci i ich opiekunów przygotowano pyszny poczęstunek. Dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.

CHOINKA SZKOLNA 2016

Dnia 30 stycznia 2016 roku  w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Orszymowie odbyła się uroczysta „Choinka”.  Jak co roku na tą wyjątkową uroczystość przybyły dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i dalszymi członkami rodziny. Swoją obecnością zaszczycili nas p. wójt Zygmunt Wojnarowski,

ks. Grzegorz Jendrzejewski oraz prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Orszymowo i Okolic p. Rajmund Niemirowski. O 13.30 pani dyrektor Zuzanna Niemirowska powitała zgromadzonych gości i zaprosiła do oglądania bajki przygotowanej przez uczniów oraz opikunów p. Magdalenę Cyls i

p. Macieja Bojarskiego. Wszystkich zachwyciła nie tylko zawodowa gra aktorska uczniów, ale także wspaniała dekoracja przygotowana przez grono pedagogiczne. Po przedstawieniu rozpoczęła się zabawa taneczna z DJ. O godzinie 15.00  przyjechał MIKOŁAJ, który przywiózł prezenty dla grzecznych dzieci. Zabawa trwała do godziny 18.

ZNACZENIE HIGIENY OSOBISTEJ W ŻYCIU CZŁOWIEKA - POGADANKA EDUKACYJNA

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

„Dzień babci i dziadka” to co roku jedna z najważniejszych wydarzeń związanych z życiem szkoły. Do tej uroczystości przygotowują się zarówno dzieci jak i pracownicy szkoły. Istotną częścią całego wydarzenia są występy wspaniałych artystów zarówno tych najmłodszych jak i tych trochę starszych. Obecni na sali członkowie rodziny oraz goście honorowi: babcie i dziadkowie naszych podopiecznych z wielkim zaciekawieniem słuchają przedstawienia. Po występach nastąpił czas na mały poczęstunek, a potem zabawy i tańce wnucząt i ich rodzin. Dziękujemy za tak liczne przybycie i pozdrawiamy wszystkich uczestników uroczystości.

ELEKTRYZUJĄCA ZUMBA

UROCZYSTOŚĆ WIGILIJNA

MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM SAS

Dnia 14.12.2015 nasza szkoła uczestniczyła w Międzynarodowym seminarium „Otwarta szkoła – dobre praktyki Szkół Aktywnych w Społeczności”. Jak sama nazwa mówi seminarium miało wymiar międzynarodowy i było prowadzone w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim. Wśród licznych gości znaleźli się prelegenci z Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Armenii, Bośni i Hercegowiny, Kazachstanu, Bułgarii, Czech a nawet Malawii. Celem spotkania było przedstawienie doświadczeń dotyczących aktywnej działalności szkół w społeczeństwie. Seminarium było również okazją do poznania dobrych praktyk, nawiązania kontaktów i współpracy z community schools z innych krajów.

SZKOLENIE - WARSZAWA

„Edukacja, promocja, profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci,

ich rodziców, opiekunów i wychowawców”

Warszawa, 10 grudnia 2015

 

9.00 – 9.30

Rejestracja uczestników

9.30 – 9.45

Powitanie uczestników szkolenia

Przedstawienie założeń, celów i korzyści z realizacji projektu

9.45 – 11.00

Choroba próchnicowa u dzieci w wieku 0–5 lat w Polsce i na świecie

 Trener I – lek. stom. Piotr Sobiech

11.00 – 11.30

Przerwa kawowa

11.30 – 12.45

Opieka stomatologiczna na dzieckiem w wieku 0-5 lat

Trener II dr n. med. Anna Turska-Szybka

12.45 – 13.15

Sesja pytań i odpowiedzi

Podsumowanie i zamknięcie szkolenia

 

80 - LECIE SZKOŁY W ORSZYMOWIE

   28  listopada 2015 roku w Orszymowie gm. Mała Wieś odbyły się uroczystości z okazji osiemdziesięciolecia istnienia Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Orszymowie. Placówkę zamknięto w 2012 roku, ale dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności powstało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Orszymowo i Okolic które założyło i prowadzi Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Szkoła posiada uprawnienia szkoły publicznej a więc jest kontynuatorką tradycji dawnej podstawówki. Jubileusz zgromadził byłych i obecnych nauczycieli  i pracowników szkoły, dyrektorów szkół z Gminy Mała Wieś, uczniów, absolwentów, rodziców, członków stowarzyszenia z Orszymowa i Radzikowa oraz zaproszonych gości. Obecni byli przedstawiciele władz powiatu  z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu w Płocku Panem Apolinarym Gruszczyńskim – absolwentem tej szkoły i wójtem gminy Mała Wieś Panem Zygmuntem Wojnarowskim na czele.

   Świętowanie rozpoczęto w kościele parafialnym uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną przez księdza kanonika Grzegorza Jendrzejewskiego - proboszcza orszymowskiej parafii. Uroczystość uświetnił występ Kameralnego Chóru Akademickiego Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Chóru i Orkiestry „Promyczki" z Niepublicznego Przedszkola „Promyczek” w Zaździerzu, pod dyrekcją Małgorzaty Szpotańskiej.

Dalsze uroczystości miały miejsce w szkole. Na początek uczniowie przywitali wszystkich przybyłych gości występem artystycznym.  Następnie Kameralny Chór Akademicki Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Chór i Orkiestry „Promyczki” kontynuowały wspaniały XXVIII koncert charytatywny z cyklu Podaj Dłoń – „Szkole na jubileusz” W czasie trwania koncertu odbyła się zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci niepełnosprawnych celem doposażenia sali terapeutycznej „Oaza” znajdującej się w tej szkole.

   Następnie głos zabrała Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Orszymowie Pani Zuzanna Niemirowska. Witała i dziękowała za przybycie wszystkim gościom. W swoim emocjonalnym wystąpieniu zwróciła uwagę  na rolę tej szkoły w lokalnym środowisku. Przedstawiła jak wspaniali nauczyciele tu  pracowali. Podkreślała aktywność szkoły w społeczeństwie i współpracę z innymi organizacjami, choćby ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Wincentów i Okolice które było wspólnie ze Szkołą Wyższą im Pawła Włodkowica w Płocku organizatorem  koncertu,  ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Nowe Radzikowo i Okolice i innymi. Nie zabrakło wspomnień z lat szkolnych zarówno Pani Dyrektor jak i absolwentek tej szkoły. Nie mogło również zabraknąć  przemówień byłych dyrektorek szkoły Pani Alicji Wiśniewskiej i Pani Marianny Cichockiej. Głos zabrał również Wójt Gminy Mała Wieś Zygmunt Wojnarowski.

   Nie obyło się bez prezentacji osiągnięć obecnej – niepublicznej szkoły. Mówiły o tym Panie Maria Natkowska i Karolina Matracka – nauczycielki. Na zakończenie części oficjalnej pokrojono jubileuszowy tort który zdobiło logo szkoły i dzieci częstowały nim wszystkich przybyłych gości.  Po wszystkim gości zaproszono do sali gimnastycznej na poczęstunek, podczas którego dalej wspominano lata minione. Wspominano nauczycieli, pracowników jak również kolegów z dawnych dziecięcych lat. Uroczystość trwała do godzin wieczornych.

 

PRZYGOTOWANIA DO KIERMASZU BOŻONARODZENIOWEGO

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

25 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych spisała prawa dzieci w Konwencji o Prawach Dziecka. W Polsce Konwencja obowiązuje od 1991 roku.

Dnia 20 listopada uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. M. J. Piłsudskiego w Orszymowie odpowiedzieli na apel Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalaka i włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

W tym dniu w każdej klasie zostały przeprowadzone specjalne zajęcia, podczas których uczniowie mogli się dowiedzieć, co oznacza pojęcie „prawo”, nauczyły się podstawowych prawdzieci oraz wykorzystywania i respektowania ich w praktyce.

Podsumowaniem wszystkich działań był uroczysty apel, podczas którego uczniowie pod kierunkiem p. Karoliny Matrackiej przybliżyli wszystkim uczniom prawa i obowiązki dzieci.

Mamy nadzieję, że wszystkie te inicjatywy uświadomiły wszystkim uczniom jakie mają prawa i jak ważne jest ich przestrzeganie.

KONFERENCJA "PRZECIWDZIALANIE POWSZECHNOŚCI DOPALACZY..."

Konferencja „Przeciwdziałanie powszechności dopalaczy i innych  środków psychotropowych w szkole/placówce”

 

10.00- 10.10  Otwarcie konferencji – Pani Dorota Sokołowska – Mazowiecki Kurator Oświaty

10.10 – 10.55  Profilaktyka zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży – współpraca między szkołą/placówką a psychiatrą – Pani Wioletta Borowiec – Jarębska – dr Psychiatrii dzieci i młodzieży w Oddziale Klinicznym Psychiatrii w Warszawie

10.55 – 11.35 Skala zagrożenia przestępczością narkotykową w garnizonie mazowieckim w świetle aspektów prawnych – Pani podins. Aneta Pawlińska Wydziała Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu

11.35 – 12.15 Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie przeciwdziałania narkomanii w obszarze środków zastępczych – Pani Zdzisława Hasa, Pani Urszula Lewandowska

12.15 – 12.35 Terapia Uzależnień u młodych – Pan Janusz Krajewski – terapeuta Monar Plock

12.35 – 13.00 Przerwa kawowa

13.00 – 13.35 Nowe substancje psychoaktywne dopalacze – Pani podinsp. Alicja Olek koordynator systemu wczesnego ostrzegania o narkotykach Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji

13.35 – 14.15 Skala zjawiska przemocy w rodzinie na terenie garnizonu mazowieckiego oraz założenia programu „Z nami dziecko „ – Pani nadkom. Katarzyna Kucharska Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu

14.15 – 14.25 Podsumowanie i zakończenie spotkania – Pani Dorota Sokolowska – Mazowiecki Kurator Oświaty

 

SZKOŁA AKTYWNA W SPOŁECZNOŚCI

          Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Orszymowie dołączyła do Międzynarodowego Programu Szkoły Aktywne w Społeczności i jako jedna z pierwszych placówek w regionie stała się prekursorem idei otwierania się na potrzeby lokalnej społeczności.

   Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Orszymowie to placówka z bogatą tradycją i innowacyjnymi perspektywami na przyszłość. Misja naszej szkoły została uzgodniona przy pełnym zaangażowaniu uczniów, rodziców oraz szerszej społeczności. My jako nauczyciele staramy się kształtować  i promować wartości oraz zachowania wspierające prawa człowieka. Korzystamy z różnorodnych materiałów, które odzwierciedlają  innowacyjne pomysły  oraz promują wśród uczniów wzajemny szacunek i tolerancję.

      Przystosowujemy środowisko uczenia do potrzeb i zainteresowań uczniów oraz ich rodziców. Naszym atutem jest nowoczesna i jedyna w okolicy bogato wyposażona sala terapeutyczna OAZA. To miejsce z różnymi sprzętami specjalistycznymi wspomagającymi rozwój zarówno dzieci niepełnosprawnych jak i pełnosprawnych. Rodzice uczniów z dysfunkcjami nie mają koniczności dojazdu do Płocka na rehabilitację z dziećmi. Integracja społeczna jest istotnym aspektem polityki i praktyki w naszej szkole. Placówka przeciwdziała uprzedzeniom

i stereotypom poprzez organizowanie wspólnie ze społecznością lokalną uroczystości typu: Choinka szkolna, Dzień Rodziny oraz Dzień Babci i Dziadka, tym samym rozwijamy wrażliwość uczniów i rodziców na niepełnosprawność drugiego człowieka. Organizujemy warsztaty  i prezentacje. Kształtujemy wśród uczniów pozytywny stosunek do różnic i odmienności. Zapisaliśmy w dokumentach szkoły zasadę swobodnego

i sprawiedliwego dostępu wszystkich członków społeczności do nauki i innych usług świadczonych przez szkołę.

Naszym atutem jest zaangażowane Grono pedagogiczne, czyli kadra otwarta na potrzeby innych oraz chętna do udziału w szkoleniach i kursach. Na terenie placówki oferujemy usługi w oparciu o głęboką i rzetelną analizę potrzeb społeczności lokalnej. Obecnie uczniowie rozwijają swoje zainteresowania poprzez taniec, ceramikę oraz możliwość uczestnictwa w wielu kółkach zainteresowań. Dzieci mają stały dostęp do logopedy, a rodzice zawsze mogą skorzystać z porad specjalistów: oligoifrenopedagoga i terapeuty dziecięcego. Staramy się kreować chęć uczenia uwzględniając różnorodne style i opierając się na wykształceniu u uczniów kompetencji kluczowych. W szkole działa harcerstwo oraz organizowane są liczne wycieczki korzystnej cenie.

     Nasze zaangażowanie i praca dydaktyczna przekłada się na dobre wyniki podczas egzaminów szóstoklasisty oraz sukcesy edukacyjne na dalszych etapach uczenia. Wykorzystujemy społeczność jako zasoby do rozwijania wyobraźni i kreatywności naszych podopiecznych.

    Współpracujemy z Ligą Ochrony Przyrody oraz Polskim Czerwonym Krzyżem. Nasi uczniowie zdobywają najlepsze miejsca w konkursach organizowanych przez te organizacje.

      Angażujemy społeczeństwo i aktywnie promujemy uczenie się w rodzinie, stwarzając do tego możliwości

i doceniając publicznie sukcesy. Promujemy i wspieramy aktywne rolę uczniów. Funkcjonujemy w świecie nowych technologii (strona internetowa  http://nsporszymowo.wix.com/nsporszymowo i facebooka).

       Rodzice są dla nas równymi partnerami w podejmowaniu decyzji dotyczących ich dzieci. Jesteśmy otwarci

 i planujemy innowacyjne działania. Jesteśmy Szkołą Aktywną w Społeczności.

 

Maria Natkowska

 

SZKOŁA AKTYWNA W SPOŁECZNOŚCI - WARSZTATY

   Jak już informowaliśmy nasza szkoła w ramach programu "Szkoły Aktywne w Społeczności", stała się uczestnikiem Międzynarodowego Przedsięwzięcia "Szkoła jako centrum rozwoju społeczności lokalnej" realizowanego od 2003 r. przez wiele organizacji i instytucji z 12 krajów Europy i Azji. W Polsce realizatorem programu jest Federacja Inicjatyw Oświatowych – ogólnopolska organizacja pozarządowa z Warszawy. Na Mazowszu realizuje go w partnerstwie z trzema placówkami doskonalenia zawodowego nauczycieli.

 

   W tej chwili przygotowujemy się jako społeczność szkolna do wdrażania Międzynarodowych Standardów Szkół Aktywnych w Społeczności. Jednym z pierwszych elementów naszych działań było wspólne dokonanie oceny pracy szkoły podczas spotkania z przedstawicielami różnych grup społeczności szkolnej oraz instytucji współpracujących  z naszą szkołą.

 

   W takich spotkaniach, które odbyły się w dniach 03.11 i 04.11 prowadzonych przez p. A. Gładys uczestniczyli: dyrektor, przedstawiciele nauczycieli i niepedagogicznych pracowników szkoły, uczniowie, rodzice oraz przedstawiciele organizacji, instytucji współpracujących z naszą  szkołą. Wspólnie podsumowalismy dotychczasowe działania szkoły i wskazalismy dalsze kierunki rozwoju naszej placowki.

ŚNIADANIE DAJE MOC

   Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

   W tym roku nasza szkoła przystapiła do projekty "Śniadanie daje moc", ktorego celem jest propagowanie zdrowego żywienia wśrod dzieci. Dnia 6 listopada wzielismy udział w akcji edukacyjnej. Uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali wspólne śniadanie.  Dzieci z przygotowanych składników ułożonych na talerzach robiły pyszne, kolorowe kanapki. Na stołach znalazły się także owoce, warzywa oraz płatki i jogurty.

   Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podczas śniadania omówiliśmy zatem piramidę żywieniową i zasady prawidłowego odżywiania. Wspólne przygotowywanie i spożycie śniadania sprawiło dzieciom wiele przyjemności i na pewno dobrze smakowało. Dzieci nauczył się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu.

   Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.

 

   Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego dnia. 

DLACZEGO NALEŻY DBAĆ O HIGIENĘ JAMY USTNEJ?

W ramach realizowanego przez szkołę projektu" Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców" dnia 4 listopada odbyła się prezentacja dla uczniów dotycząca higieny jamy ustnej. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi informacjami oraz zagrożeniami  związanymi z próchnicą zebów. 

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY

ŚWIĘTO CHLEBA W WYSZOGRODZIE

Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce w konkursie na najlepszy chleb na zakwasie. Konkurs odbył się w ramach II Dnia Chleba w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie 

 

KONFERENCJA "OTWARTA SZKOŁA - TOLERANCJA CZY AKCEPTACJA?"

Mazowiecki Kurator Oświaty wraz z Dyrektorem Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli byli organizatorami konferencji dla przedstawicieli przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, placówek oświatowych i organów pt: „Otwarta Szkoła. Tolerancja czy akceptacja?”. Nasza szkoła również uczestniczyła w tej konferencji.

Konferencja odbyła się się w dniu 21 września 2015 r. w godzinach 11.00 – 15.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku, ul. Kolegialna 23.

Celem konferencj było zwiększenie kompetencji dyrektorów i nauczycieli w zakresie przeciwdziałania przejawom dyskryminacji w swoich placówkach oraz w środowisku lokalnym.

Program konferencji:

11.00 – 11.15 – Otwarcie konferencji. Wystąpienia gości

11.15 – 11.45 – „Dyskryminacja w szkole   -  obecność  nieusprawiedliwiona. O budowaniu edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji formalnej w Polsce”

11.45 – 12.15 – „Przeciwdziałanie dyskryminacji, stygmatyzacji i wykluczeniu w  świetle edukacji włączającej”
12.15 – 12.45 – „Mechanizm działań  dyskryminujących - pułapki psychologiczne”
12.45 – 13.15 – „Między tolerancją  a akceptacją”

13.15 – 13.45 – „Rola i zadania dyrektora szkoły a przeciwdziałanie dyskryminacji”

13.45 – 14.15 – Przerwa kawowa

14.15 – 14.45 – Dyskusja panelowa z udziałem prelegentów w formule: pytania  -  odpowiedzi

14.45 – 15.00 – Podsumowanie i zakończenie konferencji

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

bottom of page